:

اصطلاح رودل کردن یعنی چه؟
شاید شمام بارها واژه رودل کردن رو شنیدین؛ اصطلاحی که بیشتر اوقات افراد پا به سن گذاشته ازش استفاده می کنن. از نظر پزشکی رودل همون اسپاسم روده بزرگه که با نفخ بروز می کنه و کارشناسان به اون دردهای کولیکی یا قولنج گوارشی می گن.

اگه کودک رودل کرد
رودل بیشتر در مورد بچه ها به کار برده می شه. حالا اگه مشکل رودل کودک فقط به وجود اومده به وسیله پرخوری باشه، معمولا این حالت بعد از چند ساعت برطرف می شه. حتی دادن نبات و مایعات سبک مثل چای کمرنگ به کودک می تونه تحریک پذیری معده رو کم کنه.

البته کودکی که روده تحریک پذیر داره، نباید شکلای جور واجور غذاها رو تو یه وعده بخوره چون که مصرف شکلای جور واجور غذاها تو یه وعده باعث کشش خون به سمت معده می شه و نه فقط فرد احساس خستگی و کم حوصلگی می کنه بلکه دچار مشکلات گوارشی می شه.

شاید این سوال براتون پیش بیاد که پس آنزیمای گوارشی چه نقشی دارن؟ باید گفت تجزیه هر نوع ماده غذایی در معده و روده زمان مشخصی داره؛ مثلا تجزیه چربی و پروتئین به ترتیب ۵ و ۳ ساعت زمان می بره. پس درست اینه که تعداد وعده های غذایی افزایش و حجم اونا کم بشه تا خطراتی مثل رودل کردن به کمترین حد ممکن برسه.

علائم گوارشی رو جدی بگیرین
واسه درمان رودل باید به دکتر مراجعه کرد؟ اصلا این آسیب گوارشی قابل پیشگیریه؟ یادتون باشه اگه درد شکمی بعد از چند ساعت بهبود پیدا نکنه یا با علائم دیگه گوارشی مانند تهوع، استفراغ، یبوست و اسهال همراه باشه باید به متخصص مراجعه کنیم تا مطمئن شیم مریضی جدی تری مثل آپاندیسیت، التهاب روده و معده و مسمومیت غذایی سلامت فرد رو تهدید نمی کنه.

نکته بسیار مهم دیگه این که اگه مریض کودک باشه، در این موارد اصلا نباید به اون نبات داغ یا مسکن داد و اولویت مراجعه به مراکز درمانیه. از طرفی واسه پیشگیری از رودل کردن علاوه بر این که باید مراقب پرخوری باشیم مصرف کاکائو، قهوه، چای پررنگ، نوشابه، غذاهای کنسروی، غذاهای تند، ترش و چرب مخصوصا فست فودها رو هم باید کاهش داده و به مرور از برنامه غذایی حذف کنیم.

«تخمه» کار دستتون نده
بعضی وقتا دلیل رودل کردن به نوع تغذیه برمیگرده. مثلا خیلیا می گن مصرف تخمه با پوست باعث رودل می شه. بله همین طوره چون واسه طعم دادن به تخمه از موادی مثل جوهرلیمو استفاده می شه که معده رو تحریک می کنه. از طرفی پوست تخمه در بدن هضم نمی شه و اگه خوردن تخمه با پوست موندگاری یابد، به مرور پوستا در دستگاه گوارش جمع و باعث انسداد روده می شه.

اگه زیاد رودل می کنین
نفخ به وجود اومده به وسیله رودل کردن یه آسیب شایعه. کسائی که زمینه نفخ دارن کربوهیدراتایی که شکسته نمی شن مانند نخود، لوبیا، باقلا و ماش و… رو باید کمتر مصرف کنن و در صورت نفخ می تونن یه قاشق عرق نعناع بخورند که ضدنفخه. وجود زیره مشکی داخل کباب یا برنج هم می تونه جلوی نفخ رو بگیره. هم اینکه نفخ اگه یه یا دو بار باشه، مشکلی نیس ولی در سنین بالا باید بررسی شه.

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *