: اشکال در درمون زخم

: اشکال در درمون زخم

اشکال در درمون زخم

ـ چه وقت به دکتر مراجعه کنیم:
۱. زخم ملتهب، تغییر نگ داده، یا چرکیه.
۲. اندازه و شدت زخم زیاد می شه.
۳. بریدگی یا زخم ظرف چهار هفته خوب نمی شه.
۴. قوزک متورمه و زخمی در پا هست که به آهستگی درمون قبول می کنه.
ـ اشکال در درمون زخم نشونهٔ چیه:
چند روز پیش هنگام تراشیدن ریش صورتتون رو بردین و جای اون متورم و حساسه. برادرتون ماه قبل از دوچرخه افتاد و هنوز رانوانش زخمه. بابابزرگ هم روی پایش زخم ایی داره که خیال درمون ندارن. بدن توان درمون و بازسازی خود رو داره و هر زخمی رو به زودی درمان می کنه. اما اگه این درمان بسیار کُند صورت میگیره، باید در جستجوی وجود گرفتارئی در بدن باشه.
در حالت طبیعی، درمون زخم سه مرحله داره. در مرحلهٔ اول، گویچهای سفید خون و پلاکتا به ناحیهٔ زخمی حمله کرده و با عفونت می جنگن. در مرحلهٔ دوم، پروتئین ایی به نام فاکتورهای رشد از این پلاکتا آزاد می شن که تولید بافت جدیدی رو تحریک می کنن. و در مرحلهٔ آخر، بافت جدید به وسیله بدن پذیرفته می شه. اما در هر کدوم از این مراحل ممکنه چندین خطا روی دهد.
شش عامل اساسی در درمون زخم دخالت داره. درمون به جریان کافی خون متکیه. تغذیهٔ مناسب خیلی با اهمیته. اثرات داروها یا مریضی ایی که بازسازی بافت رو مانع می شن باید کنترل شده یا به کمترین حد ممکن برسه. زخم باید تمیز و بدون جسم خارجی، به دور از عفونت، و از ضربه و عوامل تحریکی در امان باشه. اشکال در هر کدوم از این موارد روند درمون رو از جا در آورد می کنه.
در میون این عوامل، شاید جریان کافی خون از همه مهم تر باشه. چون خون اکسیژن رو به زخم می رساند. اکسیژن گویچهای سفید رو قادر به کشتن باکتریا عفونت زا در زخم می کنه. هم اینکه نقشی حیاتی در نشست کلاژن بازی می کنه که پروتئین مهمی واسه ساختن بافت تازه س.
عوامل دیگری هم این وسط نقش دارن. یکی از اونا عامل سنه. پوست افراد سن بالا خوب پوست افراد جوون جوشنمی خوره. پوست متورم هم دیر درمون قبول می کنه و پوستی هم که در برابر پرتوتابی بوده دیر خوب می شه. دلمهٔ روی زخم، هرچند اونو در برابر محیط مراقبت می کنه، ولی رشد بافت جدید رو به تعویق میندازه. در آخر زخمای مرطوب سریع تر از زخمای خشک خوب می شن.
زخمای دیر درمون علامت مشخصهٔ خیلی از بیماریا هستن. مثلاً مریضی قند و بیماریای گردش خون در سرخرگا و سیاهرگا باعث ایجاد زخمای شدید در پا می شن و با کم شدن جریان خون درمون اونا رو از جا در آورد می کنن. بعضی بیماریا و هم داروهای درمان اونا باعث سرکوب ایمنی در فرد می شه؛ یعنی مانع انجام روند درمون به وسیله دستگاه ایمنی بدن می شن. مریضی داسی شکل، کم خونی، هموفیلی، و هر مریضی دیگری که روند لخته شدن خون رو دچار مشکل کنه یا تشکیل گویچهای خونی و پلاکتا رو مانع شه درمون زخم رو از جا در آورد می کنن. بیماریای سل و سرطان و ایدز هم همین آسیب رو به وجود میارن.
ـ درمان اشکال در درمون زخم:
برخلاف تصور، گذشت زمان همه زخما رو خوب نمی کنه. دستگاه ایمنی مسئول درمون زخم هاست. بریدگی، سوختگی، یا هر زخمی فقط در محیط مناسب خوب می شن. اینجا روش ایی واسه تسریع درمون می گن. زخم رو تمیز نگاه دارین. روزی یه بار زخم رو با آب گرم و صابون به طور کاملً بشوئید و اجسام خارجی و چیزای کثیف رو از اون دور کنین. اگه خود نمی تونید، از دکتر کمک بگیرین.
اونو باندپیچی کنین. باندپیچی زخم اونو مرطوب و به دور از باکتریا نگاه می داره. چسب زخم و گاز استریل هم واسه این کار مناسبه. فقط مطمئن باشین که زخم و باندپیچی تمیزه و اونو مرتباً عوض کنین. مراقب زخم باشین. اگه زخم رو در برابر مالش، سوختگی، مواد شیمیائی، مواد ساینده، یا ضربه بذارین، درمون قبول نمی کنه. با زخم به ملایمت رفتار کنین.
زخم رو گرم کنین. گرم کردن مستقیم زخم از راه بالشتک گرم، بطری آب گرم، کیسهٔ آب گرم، یا استحمام با آب گرم جریان خون رو در ناحیهٔ زخم تحریک می کنه. روزی چند بار و هر بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زخم رو با دمای کمی بالاتر از دمای بدن گرم کنین.
مواد مغذی بخورین. بعضی ویتامینا، کانیا، و مواد دیگه واسه درمون زخم اساسی هستن. از بین اینا ویتامینای C,A و E روی، منیزیم، منگنز و پروتئین اهمیت دارن. غذای متناسب و قرصای مولتی ویتامین معمولاً خوب شدن زخم رو تسریع می کنن. اگه بیشتر از اینا لازم باشه، دکتر داروهای ویتامینی لازم رو تجویز می کنه.
آنتی بیوتیک بخورین. اگه زخم شما چرکیه، شایدً عفونی شده و نیاز به خوردن آنتی بیوتیک تجویز شده به وسیله دکتر داره. پمادهای آنتی بیوتیک موضعی هم مؤثر هستن. این پمادها بیشتر به مرطوب موندن زخم و جلوگیری از اضافه شدن باکتریای دیگه کمک می کنن تا به درمان عفونت.
داروهایتان رو کنترل کنین. بعضی داروها کار دستگاه ایمنی رو از جا در آورد می کنن. دکتر ممکنه داروی مصرفی شما رو تا یه مدت قطع یا اونو با داروی دیگری عوض کنه. ورزش کنین. ورزش جریان خون در بدن رو بهتر می کنه. اما زیاد از ناحیهٔ زخمی کار نکشید. به خاطر همین به کسائی که پاهاشون زخمه پیشنهاد می شه کار دستی بیشتر بکنن.
سیگار نکشید. سیگار کشیدن مقدار اکسیژن لازم واسه درمون رو کم می کنه. نیکوتین سیگار ماده ای سمیه که بر توانائی سلولای بازسازی کنندهٔ بافت اثر میذاره. در استخر شنا نکنین. کلر موجود در آب استخر بافت تازه تشکیل شده رو تخریب می کنه بهتره در آب شیرین شنا کنین.
زخم رو تحریک نکنین. هرچه کمتر زخم رو تحریک کنین بهتره. استفادهٔ تکراری از ضدعفونی کننده ایی مثل آب اکسیژنه و ید همزمان با کشتن باکتریا بافت تازه رو هم تخریب می کنه. فقط وقت تمیز کردن اول زخم اینا رو استفاده کنین. اگه زخم می سوزد یا درد داره، بی حس کنندهٔ مصرف نکنین، چون زخم رو بیشتر تحریک می کنه. به جای اون، آسپیرین یا مسکن دیگری بخورین.
دلمه ها رو وردارین. دلمهٔ روی زخم رو باید برداشت، مخصوصاً اگه زیر اون چرک باشه. اما اونا رو نکنین. دلمه رو چندین بار با آب گرم بشوئید و باندپیچی کنین تا خود نرم شده و بیفته. برداشتن دلمه های بزرگ رو به دکتر بسپارین.
در مورد فاکتورهای رشد واسه زخمای طولانی از دکتر کمک بخواین. اون می تونه با محلولای عامل رشد به درمون زخمای خوب نشدنی به وجود اومده به وسیله مریضی قند یا مشکل گردش خون کمک کنه. این محلولا از خون خود مریض جفت و جور شده و واسه ایجاد بافت جدید مستقیماً به زخم وارد می شن.

 جمع آوری مطالب : آکا ایران

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *