اشنا با خواص بعضی عرقیات گیاهی

در فصل تابستون بیشتر از فصلای دیگه سال تمایل به نوشیدن شکلای جور واجور و اقسام آبمیوها و نوشیدنیای خنک داریم و بیشتر از هر فصل دیگری از این نوشیدنیا در سبدغذایی خود قرار می دیم.

 

 

نوشیدنیایی که به صورت طبیعی یا صنعتی اونا رو جفت و جور و از اون واسه افزایش رطوبت و کاهش دمای بدن مون استفاده می کنیم اما علاوه بر این نوشیدنیا که قالب اونا از آبمیوه و عصاره شکلای جور واجور و اقسام میوه های تابستونی جفت و جور می شه، می تونین از عرقیات گیاهی هم بهره ببرین.

 

 

جفت و جور شربت از عرقیات گیاهی علاوه بر اینکه می تونه از تشنگی و دمای بدن تون کم کنه، می تونه فواید زیادی واسه سلامت جسم و روح شما داشته باشه. در روزای باقی مونده از تابستون این شربتای گیاهی رو در کنار اعضای خونواده جفت و جور کرده و تابستونی خنک و سالم رو با عرقیات گیاهی تجربه کنین.

رازیانه رو یادتون نره

به گفته پزشکان طب سنتی خانمایی که در دوران شیردهی قرار دارن و به نوزادشون شیر میدن با نوشیدن عرق رازیانه یا دمنوش جفت و جور شده از گیاه رازیانه می تونن به ازدیاد اندازه شیر خود و تغذیه بهتر نوزادشون امیدوار باشن. 

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که عرق رازیانه از جمله عرقای گیاهی با طبع گرمه که مصرف بیشتر از اندازه اون به وسیله افراد گرم مزاج پیشنهاد نمی شه، پس بهتره واسه به کار گیری خواص این عرق گیاهی حتما با متخصص طب سنتی مشورت کنین.

 این عرق گیاهی علاوه بر این در درمان سنگ کلیه و مثانه و همین طور کاهش دردهای قاعدگی در زنان پیشنهاد شده.

گرما بدخلق تون می کنه

بهارنارنج بخورین

پزشکان طب سنتی خواص مختلفی واسه عرق بهارنارنج نام بردن. این پزشکان نوشیدن یه لیوان عرق بهارنارنج رو در طول روز بهترین روش واسه تقویت اعصاب و قلب می دونن و می گن که نوشیدن این عصاره گیاهی اگه طبیعی و خالص باشه می تونه آرامش بخش ترین داروها و خوراکیای طبیعی در جهان باشه.

در روزای گرم تابستون که دمای هوا بالا میره و اندازه تعریق بدن زیاد می شه، اخلاق خیلی از آدما تحت تاثیر قرار میگیره و تند می شه.

واسه پیشگیری از این حالت پیشنهاد می کنیم هر روز عصر نصف لیوان عرق بهارنارنج رو با نصف لیوان آب و ۲ قطعه یخ مخلوط کنین و اونو با یه قاشق سکنجبین شیرین کرده و بخورین. نوشیدن عرق بهارنارنج علاوه بر تقویت اعصاب می تونه به آرامش و دردهای به وجود اومده به وسیله نفخ معده کمک کنه.

 متابولیسم بدن تون کنده

زیره سبز رو در برنامه غذایی بذارین

اگه در گروه آدمایی قرار دارین که به دلیل متابولیسم و سوخت وساز کندی که دارن روند هضم و جذب مواد غذایی در اونا کنده، به شما پیشنهاد می کنیم مصرف دانه ها و عرق زیره سبز رو به برنامه  غذایی خود اضافه کنین.

زیره سبز علاوه بر اینکه متابولیسم بدن رو بالا می بره و به سوخت و ساز بهتر مواد غذایی در بدن کمک می کنه، اثر ضدچاقی داره و می تونه خوب موجب شکستن سلولای چربی و کاهش وزن بدن شه.

آدمایی که زیره سبز رو یک تا دو بار در طول هفته مصرف کنن علاوه بر این خواص می تونن از خاصیت بادشکن و پیشگیری از تنگی نفس اون بهره بگیرن.

در هوای گرم دچار سردرد میشین

شربت خاکشیر بخورین

  عرقیات گیاهی,خواص عرقیات گیاهی

 در روزای گرم تابستون مخصوصا روزهایی که چاره ای ندارین زیر نور و تابش خورشید به محل کار برید یا واسه خرید از خونه خارج شید، حتما شربت خاکشی بخورین. نوشیدن شربت خاکشی که با مقداری گلاب و شکر طعم دار شده باشه، تاثیر زیادی در کاهش گرما بدن، آرامش سردرد، بی حالی و سرگیجه به وجود اومده به وسیله گرما داره.

این شربت علاوه بر این مقوی معده و هاضمه بوده و در رفع التهابای کلیه و مجاری اون بسیار موثره. می تونین این شربت رو با ترکیب آب و عرق شاهتره جفت و جور کنین و حتی از آب و عرق بهارنارنج هم واسه بهبود طعم و فایده های درمانی این عرق استفاده کنین.

گاز معده اذیت تون می کنه

عرق درمانی کنین

مردان و زنان زیادی وجود دارن که بدون این دست اون دست کردن بعد از مصرف مواد غذایی دچار تورم و گاز معده می شن و این مسئله بر زندگی اونا تاثیر منفی میذاره طوریکه درد به وجود اومده به وسیله دلپیچه و مشکلات جانبی اون هر بار بعد از مصرف وعده های غذایی مخصوصا غذاهایی که در اون مواد نفاخ هست، دچار مشکل می شن. عرق نعناع از اون دست نوشیدنیای گیاهی و داروییه که می تونه تاثیر مستقیمی بر کارکرد معده و دستگاه گوارش و پیشگیری از دچار شدن به گاز معده و دلپیچه داشته باشه.

 اگردر تابستون ضعف می کنین

عرق شید بخورین

خیلی از مردم مخصوصا آدمایی که طبع و مزاج گرم و خشک دارن با شروع فصل تابستون دچار ضعفا و سردردهایی می شن که اصلی ترین و مهم ترین عامل اون گرمای هوا و تابش مستقیم نور خورشیده. اگه در گروه این افراد قرار دارین، می تونین همراه با وعده های غذایی تون شربت عرق شید بخورین. واسه جفت و جور این شربت کافیه نصف لیوان عرق شید رو با نصف لیوان آب و یه قاشق غذاخوری سکنجبین ترکیب و اونو در انتهای هر وعده غذایی بخورین. نوشیدن این عرق گیاهی علاوه بر پیشگیری از ضعف عمومی بدن می تونه به هضم و جذب بهتر مواد غذایی کمک کنه و با تقویت معده و دستگاه گوارش توان و انرژی بدن افراد رو در تابستون تقویت کنه.

درد معده دارین

روزی یه فنجون عرق نسترن بخورین

پزشکان طب سنتی می گن که نوشیدن روزانه یه فنجون عرق نسترن می تونه تاثیر زیادی در پیشگیری از دچار شدن به ناراحتیا و اختلالای دستگاه گوارش مخصوصا بیماریای معده، کلیه و روده داشته باشه.

آدمایی که به تجویز متخصص طب سنتی نوشیدن یه فنجون عرق نسترین طبیعی و خالص رو به برنامه غذایی روزانه شون اضافه کنن، می تونن خیلی راحت از دچار شدن به کرم روده، درد معده و تشکیل سنگ و بلور در کلیه هاشون راحت خاطر باشن. علاوه بر این نوشیدن عرق نسترن و دمنوش جفت و جور شده از گیاه خشک شده نسترن می تونه علاوه بر رفع سردی بدن به درمان اسهال های عادی در فصل تابستون کمک کنه.

هیچوقت این نکات رو یادتون نره

* نگهداری از عرق و شربت گیاهی شرایط خاصی داره که اگه این شرایط رعایت نشه خواص این نوشیدنیا تحت تاثیر اون کم شده یا کلا از بین میره.

*بهترین روش واسه نگهداری از عرقیات گیاهی قرار دادن اونا در ظروف شیشه ای تیره رنگ یا آلومینیومیه طوریکه در اونا به طور کامل بسته شه.

* بعضی عرقیات مانند گلاب و هل در مقابل نور خورشید و گرما عطر و خاصیت خود رو از دست میدن پس تلاش کنین این عرقیات رو دور از تابش خورشید و در مکانی خنک بذارین.

* عرقیات متناسب با شرایطی که جفت و جور و تولید می شن از یک تا ۳ سال تاریخ مصرف دارن، پس هنگام مصرف عرقیات گیاهی به تاریخ انقضای اونا دقت کنین.

* از نگهداری عرقیات گیاهی در مکانای گرم و مرطوب دوری کنین. این جاها خاصیت عرقیات رو از بین می برن.

* واسه مصرف عرقیات تلخ مانند عرق نعناع، عرق بید یا عرق کاسنی و کم کردن اندازه تلخی اون از عسل، نبات، سکنجبین یا کمی آبمیوه استفاده کنین.

 

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *