: اشنایی با جراحی لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن به عنوان روشی جهت رفع چربیای موضعی بکار میره.

امروزه روشای زیادی جهت کاهش حجم چربیای موضعی مانند لیزر لیپولیز مزوتراپی , کاویتیشن , کرایولیپولیز, RF و …هست که با این روشها و طی جلسات زیاد فرد میتونه به شکل محدودی تقییر اندازه بده. ولی بنظر میرسه که هنوز لیپوساکشن موثرترین گزینه به تنهایی یا در ترکیب با روشای دیگه واسه رفع چاقی موضعی باشه.

تقریبا بیست سال س که جراحی لیپوساکشن به عنوان روشی جهت رفع چربیای موضعی بکار میره. هر سال ده ها هزار مورد از جراحی لیپوساکشن در سرتاسر دنیا انجام میشه. روشای انجام اون و لوازم و دستگاه های بکار گرفته در عمل لیپوساکشن درزمان سالها پیشرفت زیادی کرده و بنظر میرسه که لیزر لیپولیز آخرین پیشرفت الان باشه. ولی همیشه یه اصل اساسی در مورد لیپوساکشن هست که مورد قبول همه جراحانه که لیپو ساکشن روشی جهت کاهش وزن نیس .

لیپوساکشن با به کار گیری مکش چربیا رو از بدن خارج می سازه. موقع لیپوساکشن لوله های نازک و کوچیک با سر پهن(کانولا) از راه برشای کوچیک وارد بدن می شه و دکتر لوله رو زیر پوست حرکت میده تا به منطقه ای برسه که چربی در اون جا جمع شده بعد از راه این لوله چربی از بدن خارج می شه.

بهترین کاندید واسه لیپوساکشن
باید انتظارات شما از لیپوساکشن واقعی باشه نه رویایی. باید بدانبد که لیپوساکشن ظاهر شما رو بهتر کرده واعتماد به نفس شما رو افزایش می ده ،اما از روی زور بدون معنا نیس که به طور کامل با ایده آل شما مطابقت کنه.
بهترین کاندید واسه لیپوساکشن افراد با وزن تقریبا نرمال با پوستی سالم و انعطاف پذیر هستن که دچار مناطقی از چربی اضافی باشن. سن عامل مهمی نیس اما هر چی سن بالاتر باشه،انعطاف پذیری پوست کمتر میشه.

لیپوساکشن جانشین ورزش و رژیم غذایی مناسب نیس.

به چه دلیل عمل لیپوساکشن انجام می شه:
مهمترین هدف لیپوساکشن شکل دادن یک یا چند منطقه از بدنه نه کاهش وزن. لیپوساکشن معمولا روی مناطقی انجام می شه که به رژیم و ورزش جواب نمی ده. این مناطق بیشتر در بیرون رانا و باسن در زنان، و کمر و پشت در مردونه. در عمل لیپوساکشن مناطقی که به صورت عادی تحت عمل قرار میگیره شامل صورت، گردن، کمر، پشت، باسن، پاها، بالای بازوه.

لیپوساکشن بعضی وقتا همراه با بقیه جراحیای زیبایی مانند برداشتن شکم (ابدومینوپلاستی) ، کوچیک کردن سینه، یا با کشیدن صورت همراه می شه.

لیپوساکشن هم اینکه جهت درمان بیماریایی خاص استفاده میشن:
• تومور خوش خیم چربی (لیپوماس)
• بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان (جنیکوماستیا یا سودوجنیکوماستیا)
• مشکل در متابولیسم چربی در بدن(لیپواستروفی)
• تعرق زیادتر از اندازه در زیر بغل(تعریق زیر بغل)

لیپوساکشن جهت درمان چاقی مورد استفاده قرار نمی گیره و سلولیت یا ترک روی پوست با اون بر طرف نمی شه.

کدوم قسمت از بدن رو میشه ساکشن کرد
گردن و غبغب، بازو ، سینه ، شکم و پهلوا و پوبیس (ناحیه بالای قسمت تناسلی) ، پشت و کمر ، باسن ، رانها ، زانوها ، ساق و برجستگیای پشتی و جلویی ناحیه زیر بغل

نوع بیهوشی جراحی لیپوساکشن
شکلای جور واجور مختلفی از روشای بیهوشی در لیپوساکشن به کار میره. اگه قراره که لیپوساکشن به صورت محدود و با حجم کم انجام شه، بیحسی موضعی کافیه،اما در صورت تمایل مریض ،به صورت همزمان از داروهای آروم بخش و خواب آور هم استفاده میشه. در بعضی موارد خصوصا با حجمای بالا لیپوساکشن ، بیهوشی عمومی کاربرد داره .

با به کار گیری عمل لیپوساکشن میشه بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان رو درمان کرد.

پس از عمل چه اتفاقی میفته
پس از عمل منطقه تحت عمل رو محکم بانداژ می کنن تا از بروز تورم، کبودی و درد جلوگیری شه. طبق منطقه ای از بدن که تحت درمان قرار گرفته از باند و چسب، لوله های محافظ (مانند لوله هایی که جهت درمان رگ واریس مورد استفاده قرا رمی گیرد) کمربند و دیگه لباسای محکم استفاده می شه.

ممکنه مریض مجبور شه به مدت سه الی چهار هفته از لباسا و بانداژ محکم استفاده کنه در ظرف مدت هفت الی ۱۰ روز اول پس از این عمل جراحی هم کبودی و تورم اتفاق می افته و چند روز از محل برشا مایعات خارج می شه و جهت کاهش بروز عفونت به مریض ممکنه انتی بیوتیک داده شه.

خیلی از افراد پس از عمل لیپوساکشن ، پس از اینکه اثر بیهوشی و داروهای آرامبخش از بین رفت می تونن بلند شده و حرکت کنن. و به محض اینکه مریض بهتر شد می تونه فعالیت روزمره خود رو شروع کنه هرچند این از چند روز تا چند هفته زمان میبره. خیلی از افراد در ظرف چند روز فعالیتای خود رو از سر می گیرن. البته اگه منطقه وسیع تری تحت درمان قرار گرفته باشه دوره درمان بیشتر زمان میبره.

فوت وفن جراحی لیپوساکشن:
از راه برشهای کوچیک ۳-۴ میلی متری وبا به کار گیری لوله های فلزی باریک و دستگاه مکنده چربیای عمقی ورداشته می شن . محل برشها طوری انتخاب میشه که اسکار اون مشخص نباشه.
یکی از روشای نوین در لیپوساکشن ،به کار گیری اولترا سوند(امواج صوتی) است. به دلیل وجود مشکلات بیشتر به کار گیری اون محدود به مناطقی از بدنه که شامل چربی متراکم بوده و با روش عادی قابل کشیدن نباشه.
زمان لازم جهت لیپوساکشن بسیار متغیر بوده و بسته به تعداد نواحی و اندازه چربی که باید ساکشن شه می تونه از یک تا چهار ساعت به طول برسه .

تورم دراز مدت پاها یکی از مشکلات لیپوساکشنه.

حقایق مهم درباره مخاطرات لیپوساکشن
تصمیم واسه انجام لیپوساکشن بسیار فردی بوده و شما باید تصمیم بگیرین که فوائد عمل منطبق با اهداف شماس ، و مخاطرات و مشکلات احتمالی واسه شما قابل پذیرشه ؟ جراح پلاستیک شما و یا پرسنل درمانی جزئیات مخاطرات همراه با این عمل رو واسه شما توضیح میده . از شما خواسته می شه که برگه رضایت رو امضاء کنین که نشون میده شما نوع عمل جراحی خود و مخاطرات و مشکلات محتمل رو به طور کامل فهمیدین .

بعضی از مخاطرات عمل لیپوساکشن شامل موارد زیر هستن:
• طرح خارجی ناصاف
• چین خوردگی یا پوست شل
• آسیب پوست یا عصب
• رنگ غیر طبیعی
• عفونت
• لختهای چربی
• لختهای خونی
• از دست دادن زیادتر از اندازه مایع یا تجمع زیادتر از اندازه مایع
• جوشگاه بد
• سوختگی گرمایی به وجود اومده به وسیله اولتراسوند ( در موارد فوت وفن لیپوپلاستی با کمک اولتراسوند )
• خطرات بی هوشی
• خونریزی ( هماتوم )
• تغییرات حس پوست – تغییر رنگ یا تورم
• نبود قرینگی
• درد که ممکنه دراز مدت باشه
• آسیب به عناصر عمقی تر مثل : اعصاب ، عروق خونی ، عضلات ، ریه ها ، و احشاء شکمی
• اشکال در بازسازی زخم
• تورم دراز مدت پاها
• ترومبوز( لخته ) ورید عمقی ، مشکلات قلبی و ریوی
• احتمال نیاز به جراحی دوباره

به چی توجه کنیم:
لیپوساکشن فقط باید به وسیله دکتر که در مورد لیپوساکشن و عمل جراحی پوست، و در مورد بروز مشکلات در بین عمل و چگونگی برخورد با اون دوره دیده انجام بشه. اگه لیپوساکشن همراه با بقیه عملای جراحی زیبایی انجام نشه خطر بروز مشکلات کمتر می شه.

اگه تصمیم دارین وزن خود رو کم کنین لیپوساکشن جانشین ورزش و رژیم غذایی مناسب نیس. در واقع خیلی از جراحان زیبایی می گن بهترین کاندیدای عمل لیپوساکشن افراد سالمی هستن که وزن تقریبا مناسبی دارن اما چربیای بدن اونا سفته و به ورزش جواب نمی ده.

.

منبع : pcparsi.com

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه
Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *