اشعه لیزر با کاربرد فراوانش در جوانسازی و زیبایی پوست، بیماریای دهن و دندون، نابود کردن چربی های اضافه بدن و تشخیص تومورهای سرطانی بر خلاف باورهای غلط، سرطان زا نیس.


محسن نراقی متخصص گوش، حلق و بینی و رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی گفت: لیزر کاربرده های درمانی زیادی داره که به کار گیری اون در زیبایی صورت، کم کردن چروکا و بحث جوانسازی از راه برداشتن لایه های سطحی پوستی، کولاژن سازی و تولید سلولای جدید پوست شایع تره.

نراقی گفت: خود لیزر اگه به درستی و به وسیله پزشکان متخصص در این مورد استفاده نشه، می تونه عوارضی مثل بروز لکه های تیره در افراد با پوستای روشن و لکای سفید دانه دانه در آدمایی با پوستای تیره بسازه و البته پوستای تیره موارد مناسبی واسه لیزر درمانی و جوانسازی نیستن.

رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران اضافه کرد: اثر گرمایی لیزر باعث ایجاد سوختگی و وجود اسکار یا جای زخم در پوست می شه که به دنبال اون این موجب بازسازی پوست و ایجاد پوست جدید می شه و هم اینکه با اومدن دستگاه های لیزری جدید که تابش اشعه در اونا به صورت تیکه تیکه س، اندازه مشکلات به وجود اومده به وسیله اون، لکه های دانه دانه روی اون که یکی از نگرانیای مهم در این مورده خیلی کم شده.

ایشون گفت: برنزه کردن پوست مخصوصا به وسیله اشعه ماوراء بنفش آفتاب به خاطر تیره کردن و زیبایی پوست، نه فقط موجب بروز پیری زودرس و چین و چروک های پوستی شده بلکه مهم ترین عامل ایجاد سرطان پوست هستش.

باید اینم بگیم که؛ نور آفتاب به سلولای کولاژن ساز پوست آسیب میرسونه و آدمایی که بیشتر از بقیه در برابر نور آفتاب قرار دارن مخصوصا کشاورزان و ساکنین نواحی جنوب کشورمون علاوه بر ضد آفتاب ها، از کلاه، عینک و دستکشای نخی واسه جلوگیری از تماس مستقیم آفتاب با پوستشون جلوگیری کنن.

نوعای جورواجور لیزر در درمان بیماریای جور واجور پوستی کاربرد دارن ولی باید توجه داشت که واسه این بیماریا، درمان ها و روش های دیگه و ارزون تر هم وجود دارن، پس در صورت نبود موفقیت بقیه روش ها، میشه یافته های لیزر رو هم امتحان کرد.

لیزر در دندونپزشکی

هم اینکه دبیر علمی انجمن لیزر پزشکی ایران با اعلام این که لیزر درمانی منتهی به سرطان نمی شه، گفت: هر روش درمانی می تونه آسیب به دنبال داشته باشه که لیزر درمانی هم مستثنی از این قانون نیس. دکتر رضا فکرآزاد اضافه کرد: علم لیزر در ایران از جایگاه بالایی در جهان برخورداره از همین رو باید به شکلی در این رشته تلاش کنیم تا موثر واقع شه.

این متخصص و جراح بیماریای لثه به لیزرهای تشخیصی که هیچ گونه تداخلی با بافت بدن ندارن اشاره کرد و اضافه کرد: این لیزرها در تشخیص تومورهای سرطانی و… کاربرد دارن.

فکرآزاد به لیزرهای با شدت بالا اشاره کرد و گفت: کاربرد این نوع لیزرها واسه بریدن و برداشتن استخون، مینای دندون و… است که به اونا لیزرهای گرم هم می گن.

ایشون با اشاره به لیزرهای کم شدت که با انرژی پایین تر هستن، اضافه کرد: لیزرهای کم شدت ۴ اثر بیولوژیک دارن که شامل بی دردی، ضد التهابی و… می شه.

دبیرعلمی انجمن لیزر پزشکی ایران با تاکید بر این که درمان با لیزر نمی تونه سرطان زا باشه، گفت: لیزر در پزشکی و جراحی از ۶۰۰ نانومتر به بالا هستش در حالی که طول موج از ۳۰۰ به پایین به سمت پرتوهای یونیزا میره که عامل سرطان زاییه.

فکرآزاد به عارضه های به وجود اومده به وسیله درمان با لیزر اشاره کرد و اضافه کرد: علم و مهارت دو موضوع متفاوت از یکدیگره. هرچه مهارت دکتر در لیزر درمانی بیشتر باشه مریض دچار آسیب کمتری می شه.

لیزر و نابود کردن چربیای اضافه بدن

در ادامه دکتر ماهرخ دائمی، دبیرعلمی پنجمین همایش سالیانه انجمن لیزر پزشکی ایران گفت: به کار گیری لیزر در پزشکی امروزه واسه درمان بیماریای پوستی مانند نابود کردن موهای زائد، لکه ها، اثرات جراحیا، جوشا و… استفاده می شه. همین طور در زیرشاخهای بیماریای داخلی مانند درد در مفاصل و… به کار میره.

ایشون با اعلام این که کاربرد لیزر در پزشکی روز به روز در حال زیاد شدنه از کاربرد لیزر واسه نابود کردن چربیای اضافه بدن خبر داد و اعلام کرد: واسه نابود کردن چربیای زائد از دو روش استفاده می کنن که در روش اول اشعه  روی بدن و لایه های چربی تابانده می شه ولی در روش دوم اشعه از راه فیبر و ایجاد سوراخ کوچیکی به صورت لاپارسکوپی مستقیم به چربی وارد می شه و اونو نابود می کنه.

این جراح عمومی در مورد مشکلات لیزرها گفت: لیزرها از نظر ایمنی به چهار کلاس تقسیم می شن که لیزرهای کلاس یه هیچ آسیب ای ندارن. به کار گیری لیزرهای کلاس دو روی پوست هیچ آسیب ای نداره ولی صدماتی رو روی چشم بوجود میاره و اگه فردی مستقیما نگاه کنه دچار آسیب و سوختگی چشم می شه.

لیزر و درمان بیماریای پوستی و زیبایی پوست

لیزر یه نوع نور برانگیخته شده و پر انرژیه که در شرایط عادی در طبیعت دیده نمی شه ولی با تکنولوژی و وسایل خاص می توان اونو درست کرد. لیزر با نور معمولی فرق هایی داره که این ویژگی ها باعث توانایی و کاربرده های خاص لیزر می شه.

کاربرد لیزر در پزشکی و از جمله مریضی های پوستی از حدود ۴۰ سال پیش به صورت تحقیقاتی شروع شده و با اومدن دستگاه های جدیدتر که مؤثرتر و کم آسیب تر هستن، جایگاه خاص و بزرگی در درمان مریضی ها، پیدا کرده.

کارکرد اثر لیزر، جذب انرژی نورانی به وسیله مولکول های بافتیه. همون طوری که در اثر تابش نور خورشید وسایل کم کم گرم می شن، تابش لیزر هم باعث گرم شدن، داغ شدن و در آخرً تخریب بعضی مولکول های حساس بافتی می شه.

از اون جایی که لیزر تک طول منطقی، فقط باعث داغ شدن و تخریب ساختمون های خاصی می شه. در حالی که افزایش گرما در ساختمون های مجاور که حساس نیستن زیاد قابل توجه نیس. پس با انتخاب لیزر مناسب و با دونستن ویژگی های بافتی می توان ضایعه مورد نظر رو تخریب کرد در حالی که کم ترین آسیب ممکن به ساختمون های مجاور اون وارد شه.

به طور مثال لیزری که طول موج حدود ۵۸۵ نانومتره (Pulse dye Laser) بیشتر روی ساختمون عروقی اثر می کنه. پس در مورد عروق واریسی پوست، ضایعات همانژیومی و لکه ها و خال های عروقی به کار می رود.

کاربرد لیزر در بیماریای پوستی و زیبایی

– کلا کاربرده های لیزر رو به شکل زیر می توان دسته بندی کرد: درمان ضایعات و خال های عروقی که معمولاً رنگ این ضایعات قرمز روشن یا تیره س.

– درمان شکلای جور واجور ضایعات رنگی و رنگدونه ای پوست که شامل خال های رنگی پوست و خالکوبیا می شه، درمان و کاهش موهای زائد و ناخواسته بدن، کاهش چین و چروک، فرورفتگیا و جای زخم های به وجود اومده به وسیله بعضی بیماریای پوستی مثل جوش.

– درمان بعضی از شکلای جور واجور مریضی های پوستی مثل زگیل، جای زخمای برجسته و خارش دار (کلوئید)، ترکای پوستی به وجود اومده به وسیله حاملگی و چاقی (Striae) و بازسازی زخم و هم اینکه به کار گیری اون به عنوان وسیله ای واسه برش بافت از کارایی های مهم این پدیده س.

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

قلم آنلاین

جام جم

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت
Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *