یکی از ره آوردهای دنیای صنعتی امروز که انگار تموم مردم رو با خود درگیر کرده، کم تحرکی و پشت میزنشینی است. مشکلات و مریضیای به وجود اومده به وسیله این آسیب همه گیر باعث شده محققان و دست اندرکاران بخش سلامت، درصدد پیداکردن راه حلی واسه خلاص شدن از اون باشن و در واقع کنار پیشنهاد به مردم جهت جنب و جوش و فعالیت بیشتر، به دنبال سیستمایی واسه نابود کردن عادتای نادرست حرکتی و حالات غلط آناتومیک برن.

بدن آدم یه سری از سیستما و بخشای مختلفه که خیلی از این دستگاه ها بدون اون که ما متوجه باشیم، به صورت شبانه روزی در حال فعالیت هستن. از جمله این بخشای مهم بدن، مغزه که در واقع یه سری از مراکز حسی و عصبیه که پیامای بسیاری رو از قسمتای جور واجور بدن دریافت می کنه و نسبت به این پیاما عکس العمل نشون میده. اعمال حیاتی بدن چون ضربان قلب، تعداد تنفس، دمای بدن و … از جمله فعالیتایی هستن که به صورت خودکار و غیرارادی با دستوراتی که از مغز صادر می شن، انجام می گردن.

روشی مانند بیوفیدبک (بازخورد زیستی) تلاش بر اون داره که با کنترل آگاهانه این فعالیتا و عکس العمل نسبت به اونا، این اعمال رو تحت تسلط در آورد و بدن رو به آرامش و تعادل برسونه.

اولین بار بیوفیدبک که یکی از زیر مجموعه های طب مکمل حساب می شه، در کنترل بی اختیاری ادرار کودکان استفاده شد و کم کم، اثر مثبت اون بر درمان خیلی از مریضیا به اثبات رسید؛ مثلا در درمان مریضیایی چون آسم، سندرم روده تحریک پذیر ، اضطراب، افسردگی، فشار خون بالا ، گر گرفتگی ، بیش فعالی کودکان و سردردهای میگرنی روی بیماران جور واجور مورد آزمایش قرار گرفت و یافته های مثبت به دست اومده باعث شدن این روش به عنوان یکی از راه های درمانی قابل قبول مورد توجه جامعه علمی و پزشکی جهان قرار گیرد.

البته این روش در تموم مریضیا نتیجه برابری نداره، طوری که در بیماران دیابتی به دلیل خطر کاهش قند خون باید با احتیاط به کار رود و در بیماران گرفتار به مشکل حافظه و مشکلات روانی شدید هم نباید استفاده شه.

در حالی که به کار گیری این روش در مورد مشکلات جور واجور یافته های متفاوتی رو به دنبال داره، محققان کشورمون نشون دادن به کار گیری بیوفیدبک واسه اصلاح حالتای نادرست آناتومیک ستون مهرهای گردن می تونه موثر و به درد بخور باشه.

درمان به کمک روش بازخورد زیستی

موندگاری حالات غلط آناتومیک و انجام حرکات بدنی نادرست باعث ایجاد مریضیای مفصلی و اسکلتی به صورت زیاد و طولانی می شه که معمولا به صورت کامل درمان پذیر نیستن و در صورت درمان پذیر بودن هم به دلیل طولانی بودن و مشکلات دیگه روشای درمان عادی، از درصد موفقیت اون به مقدار زیادی کم میشه.

از جمله روشای عادی که واسه رفع این مشکلات تا کنون مورد استفاده قرار گرفتن، میشه به بستن آتل، عمل فیزیوتراپی، به کار گیری ورزشا و نرمشای تخصصی هر شغل اشاره کرد که این وسط، آتل با در نظر گرفتن تحت فشار قرار دادن اعضا و نبود انعطاف پذیری در زمانای دلخواه، فشار جسمی به بدن اعمال می کنه و به دلیل ضرورت ادامه دار بودن این فشار جسمی، باعث اعمال فشار روانی به مریض شده و تمایل ایشون رو واسه به کار گیری این روش واسه درمان نابود می کنه.

اما پایه کار روشی که تازگیا از طرف محققان کشورمون ارائه شده، براساس سیستمای بیوفیدبکه. روش کار به این صورته که با نمونه ورداری از وضعیت اعضای مورد نظر از طرف حسگرها و تحلیل و آزمایش این وضعیتا و اعلام وضعیت نادرست به بدن، تلاش می شه فرد از این خطر آگاه شه تا بدن بهترین راه حل رو واسه اصلاح اون ارائه دهد.

مریض پس از سه ماه به کار گیری این سیستم، به نشستن درست عادت می کنه و به روشای نادرست نشستن ادامه نمی ده. در این روش، با در نظر گرفتن غیردائمی و تطبیقی بودن زنگ اخطار، اعلام وضعیت نادرست به بدن و نبود تحت فشار قرار دادن مریض از دید جسمی و روانی، مشکلات روشای دیگه وجود نداره.

البته به گفته مهندس الیاس رنجبریان، مجری طرح، تا کنون از راه بیوفیدبک واسه اینجور کاری استفاده نشده و در این پروژه تلاش شده خلا موجود در به کار گیری این روش در جهت اصلاحات آناتومیک پُر شه و به خاطر همین، این سیستم به خاطر اصلاح حالات نادرست ستون مهرهای گردن و مهرهای سینه (که وضعیت ستون فقرات و مشکلات اون وابستگی زیادی به این حالات داره) ارائه شده.

یافته های اجرای آزمایشی این پروژه روی موارد مورد مطالعه موفقیت آمیز بوده و این یافته ها به صورت مقاله در کنفرانس ۲۰۰۶ ICARA در کشور نیوزیلند و کنفرانس ۲۰۰۸ Iranergo موردقبول قرار گرفتن.

درمان مشکلات ستون مهرهای گردن

در این پروژه واسه اولین بار به خاطر رفع مشکلات آناتومیک ستون مهرهای گردن، به کار گیری فوت وفن بیوفیدبک پیشنهاد شده.

رنجبریان درباره این طرح که به شکل پایان نامه کارشناسی ارشد جفت و جور شده، میگه: الان واسه رفع وضعیت نادرست آناتومیک بدن از کتف بند و آتل استفاده می شه یا این که انجام یه جور نرمش و جلسات فیزیوتراپی پیشنهاد می شه که با در نظر گرفتن عادی بودن انحنای گردن بر اثر به کار گیری رایانه؛ در این تحقیق فوت وفن بیوفیدبک روی گردن بررسی شد.

براساس این تحقیق، یه مجموعه حسگر به صورت کلاه، گوشی یا کمربند به بدن وصل می شه که در صورت نشستن نادرست، ایجاد لرزش می کنه، یا این که بوق می زنه و با دادن این بیوفیدبکای لرزشی یا صوتی، فرد رو متوجه چگونگی نادرست نشستن می کنه.

رنجبریان با اشاره به این که در زمان نشستن نادرست به اعضای بدن فشار وارد می شه و ممکنه باعث بروز درد شه، اضافه می کنه: این سامانه مثل حسگرهای درد در بدن آدم عمل می کنه، با این مزیت که زودتر از عصبای درد به فرد اطلاع میده که وضعیت نشستن اون غلطه.

اینطوری، فرد ۳ ماه پس از به کار گیری این سیستم، به نشستن درست عادت می کنه و به روشای نادرست نشستن ادامه نمی ده.

بهاره صفوی

جام جم آنلاین

*

منبع : tebyan.net

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *