آدم موجود کنجکاویه که در روبرو شدن با هر اتفاق و اتفاق جدیدی به دنبال کشف اون هستش، اما باید مهارت ها و آگاهیای خود رو زیاد کنه، چون که باورهای واقعی درباره پدیده ها فرق داره و تجربه بعضی ازاین کنجکاویا به اندازه ای داغون کننده و ویرانگره که راه برگشت نداره؛ «اعتیاد» یکی از این کنجکاویا و البته یه پدیده شوم اجتماعیه. اول باید باورهای نادرست رو درباره اعتیاد مواد مخدر شناخت مثلا بعضی فکر می کنن که اگه فردی در مورد تاثیر مواد مخدر «کنجکاو» است، می تونه با یه یا دو بار مصرف فهمیده باشه که مواد خیلی تاثیر جالبی ایجاد نمی کنه.بعضی فکر می کنن، «فرد در شرایط خیلی خاص، واسه نمونه در شب امتحان یا در مهمانی و اونم واسه یه بار به کار گیری مواد مجازه به شرط اینکه فرد قول بده که دیگه تکرار نمی کنه! »تجربه نشون داده که بیشتر آدمایی که بعدا به معتادان خیابانی تبدیل شدن، بار اول تو یه مهمانی یا واسه فرار از یه شرایط خاص مواد مخدر مصرف کردن، پس به کار گیری مواد مخدر در هیچ شرایطی و به هیچ دلیلی مجاز نیس.

● اعتیاد مربوط به یه قشر خاص، سن خاص، جنسیت خاص نیس

«آدمایی که شرایط خانوادگی خوب، شغل مناسب یا تحصیلات بالایی دارن، در صورت یه یا دو بار مصرف مواد مخدر، معتاد نمی شن. اعتیاد بیشتر واسه افرادیه که مشکلات خانوادگی، اجتماعی یا اقتصادی دارن!»

اعتیاد مربوط به یه قشر خاص، سن خاص، جنسیت خاص نیس. هرکی مواد مخدر مصرف کنه در خطر تبدیل شدن به یه معتاد هستش. پس این یه تصور غلطه که کسی فکر کنه مصرف مواد مخدر اونو معتاد نمی کنه.

«در بین آدمایی که مواد مخدر مصرف می کنن، آنایی که اراده ضعیف دارن معتاد می شن، اما آدمایی با اراده مصرف خود رو کنترل می کنن!» این تصور هم نادرست و یه دام خطرناک واسه افراده. بعضی مواد اعتیادآور اراده قوی و ضعیف نمی شناسه و هر کسی حتی با یه بار مصرف اونا معتاد می شه. باید مراقب باشیم که این دام خطرناک آدمایی رو که تصور می کنن بااراده تر هستن، بیشتر به کام خود میکشه.

● از روی ظاهر نمیشه تشخیص داد که کسی معتاده یا معتاد نیس!

بعضی تبلیغای نادرست در گذشته این تصور رو ایجاد کرده بود که افراد معتاد فقط کسائی هستن که ظاهر ژولیده دارن و در گوشه خیابونا زندگی می کنن. در حالی که واقعیت به گونه دیگه ایه که ممکنه فرد تا مدتا مواد مصرف کنه و ظاهر اون تغییر نکنه.

● معتادان خیابانی هم اعتیاد رو از تفنن شروع می کنن

«اگه از مواد به صورت تفریحی استفاده کنین، اما حواستون به علایم و نشونه های اعتیاد باشه می تونین قبل اینکه دچار مریضی اعتیاد شید مصرفتون رو کنترل کنین!» این باور هم بسیار اشتباهه. هیچکی از اول نمی خواد معتاد شه و کسائی که در آخر به معتادان خیابانی تبدیل می شن، اول مواد مخدر رو به صورت تفریحی مصرف کردن، چون پس از اینکه فرد مواد مخدر رو وارد بدن خود می کنه در واقع اختیار خود رو به مواد میده و از اون پس مواد واسه اون تصمیم میگیره نه اون واسه مواد.

● قرصای مارک دار، شگرد سوداگران مرگ واسه دام اعتیاده

باور نادرست دیگه اینه که «کپسولای خارجی، قرصای مارک دار و آمپولای بسته بندی شده مواد مخدر یا محرک نیس و اعتیاد ایجاد نمی کنه! »تغییر شکل مواد اعتیادآور یکی از شگردهای سوداگران مرگه. سوداگران مواد مخدر تلاش می کنن ظاهر مواد اعتیادآور رو سروسامون بدن تا راحت تر جوانان رو به دام بندازن. پس مصرف هر نوع قرص یا دارو، با هر ظاهر و هر مارکی فقط با تجویز دکتر مجازه. هم اینکه یکی دیگه از ترفندهای تولیدکنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر اینه که مواد خود رو بی خطر و حتی به درد بخور جلوه بدن. پس نباید به تبلیغای غیرمجاز اعتماد کنیم، بلکه باید بدونیم هر دارویی می تونه اعتیادآور باشه و مصرف دارو فقط با تجویز دکتر مجازه!

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *