آکایران :اگه از رفتن به دستشوییای عمومی چندش تون می شه و تصور می کنین کثیف ترین و آلوده ترین جای دنیا کاسه توالته، سخت از مرحله پرتین، چون دور و برتان پر از وسایل و اشیاییه که روزانه با اونا سروکار دارین، غافل از این که آلوده تر از کاسه توالت هستن.

صفحه کلید دستگاه های خودپرداز
یافته های پژوهشا نشون میده، صفحه کلید دستگاه های خودپرداز، آلوده انگار باکتری به نام «باسیلوس سرئوس» است که می تونه در بدن آدم نشونه هایی مشابه با مسمومیت غذایی بسازه.

 

صفحه موبایل هوشمند و تبلت
به گفته محققان میکروبیولوژی دانشگاه منچستر، صفحه گوشی موبایل هوشمندتون که در طول روز هزاران بار لمسش می کنین، یه زمینه واقعی واسه باکتری شناسیه، به خاطر این که در مقایسه با کاسه توالت ۵۰۰ برابر بیشتر میکروب و باکتری داره.
بنا : روی این صفحه آلوده بدون این که شما متوجه باشین، شکلای جور واجور باکتریای موذی از اشریشیا کولی گرفته تا سالمونلا و استرپتوکوکوس، رژه می رن.

 

دستگیره مترو و اتوبوس
هممون که روزانه با وسایل نقلیه عمومی این طرف و اون طرف میریم، ناچار دستگیره مترو یا اتوبوس رو نگه می داریم تا از افتادن در امان باشیم، اما به نظر بیولوژیستای دانشگاه آریزونا، کاسه توالت به مراتب تمیزتر از دستگیره مترو و اتوبوس هاست.
به دلیل این که کاسه توالت فقط ۵۰ نوع میکروب جور واجور داره، در حالی که میله های مترو یا اتوبوس آلوده به صدها هزار باکتریه.
به نظر این محققان اگه دستگیرها آلوده به میکروب مدفوع بودن، احتمال دچار شدن به هپاتیت A از راه تماس با اونا دور از ذهن نبود.

 

صفحه کلید رایانه
بعد از دست زدن به کیبورد کامپیوتر (مخصوصا در سر کار)، حتما دست هاتون رو با آب و صابون بشورید.
کارشناسان پیشنهاد می کنن، اصلا روی میز کارتون غذا نخورین و هیچ ماده غذایی رو روی صفحه کلید رایانه تون قرار ندین، به خاطر این که حدود پنج برابر آلوده تر از کاسه توالته.

 

تلفن محل کار
در سال ۲۰۰۴، یافته های یه تحقیق نشون داد که تلفن ادارات به صورت میانگین آلوده به ۲۵.۱۲۷ باکتری و میکروب جور واجور در واحد سطح خوده.
پس لازمه نه فقط اشیای موجود روی میز کارتون رو با دستمال تمیز و ضدعفونی کنین، بلکه دست هاتون رو هم به طور مرتب بشورید.

 

کیف دستی
بیشتر خانوما عادت دارن، کیف دستی شون رو روی زمین و کنار دستشون بذارن. فرقی نمی کنه کیف تون رو روی صندلی کنار دستتون بذارین، یا روی زمین یا تراس کافه یا صندلی مترو و اتوبوس. بهتره بدونین میکروبا بی هیچ ترس و ترس ای وارد بافت کیف دستی تون شده و بعد از اون به دست هاتون راه پیدا می کنن.

 

منوی رستورانا
خبرنگار روزنامه ویروس شناسی پزشکی (Medical Virology ) ، پژوهشی رو به چاپ رسونده که نشون میده باکتری آنفلوانزا می تونه حدود ۱۸ ساعت روی پوشش پلاستیکی منوهای رستورانا زنده بمونه و باعث آلودگی مردم شه.
پس این بار بعد از این که در رستوران منو رو ورق زدید و غذاتون رو سفارش دادین، دست هاتون رو بشورید.

 

لوازم کمک ورزشی باشگاه ها و پارکا
یافته های تحقیق جدیدی که در آمریکا انجام شده نشون میده، ردپای باکتری «استافیلوکوکوس» که یکی از باکتریای اصلی در گسترش عفونت بیمارستانیه و در برابر متی سیلین (داروهای ضدمیکروب) مقاوم شده، روی دستگاه های ورزشی یافت شده.
این باکتری می تونه بیشتر از یه ماه روی سطوحی که آلوده به تعریقه زنده بمونه.

 

وسایل بازی در پارکا
روی بعضی از وسایل و لوازم موجود در پارکا و شهربازیا مثل سرسره، الاکلنگ و تاب، یه جور باکتری که در مدفوع آدم هست، یافت شده.
پس پیشنهاد می شه کودکان بعد از هر بار به کار گیری این وسایل بازی، دست هاشون رو حتما با آب و صابون بشورن.

 

عینکای سه بعدی
یافته های یه تحقیق آمریکایی نشون داده عینکایی که در سینما سه بعدیا در اختیارتون گذاشته می شه، تعداد زیادی میکروب از جمله میکروبای عامل مریضی ورم ملتحمه چشم، عفونتای چشمی، مسمومیتای غذایی، عفونت خون و ذات الریه رو دارن.

 

مسواک
مسواکایی که درست آب کشیده نمی شن، بهشت میکروبا و ویروسایی مثل استرپتوکوک، هرپس، استافیلوکوک و ویروس آنفلوآنزا حساب می شن.
تحقیقات نشون میده وقتی که سیفون توالت کشیده می شه، ذرات آب آلوده تا شش متر جهش پخش می شن و خیلی راحت روی مسواکایی که در توالت نگهداری می شن، می شینن.
پس پیشنهاد می کنیم مسواک رو بیرون از محیط دستشویی نگه دارین و بعد از هر بار استفاده، اونو با دقت بشورید و خشک کنین. سر مسواک رو رو به بالا بذارین و هر سه ماه یه بار اونو تعویض کنین.

 

میز کار
شغل شما تاثیر زیادی روی سلامت جسم و روحتون داره. از سختی کار گرفته تا وسایل و وسیله داخل اتاق کارتون در سلامتی تون نقش دارن.
بر همین پایه باید بدونین اگه میز کارتون رو به مدت طولانی تمیز نکنین، با یه وسیله آلوده تر از کاسه توالت سر و کار دارین. به دلیل این که در هر سانتی مترمربع اون بیشتر از شش هزار میکروب و باکتری لونه می کنه.
پیشنهاد می شه میز کارتون رو به طور مرتب تمیز و ضدعفونی کنین و در طول روز به طور مرتب دست هاتون رو بشورید.

 

پادری و جاکفشی
یافته های بعضی از پژوهشا نشون میده در ۹۶ درصد پادریا و جاکفشیا ردپایی از باکتریای مدفوع انسانی دیده شده که از راه کف کفشا منتقل می شن.
بهتره جاکفشی رو بیرون از منزل بذارین و کفشا رو بیرون از منزل درآرین. لازمه به طور مرتب پادری مقابل درب آپارتمون خود رو بشورید.

 

اسکناس و سکه پول
پول و یا همون چرک کف دست که واسه گذروندن امور زندگی، سخت به اون نیازمند هستیم، به خاطرش دچار حرص و آز میشیم و واسه به دست آوردنش بعضی وقتا دست به هرکاری می زنیم، یکی از کثیف ترین اشیاییه که هر روز با اون سروکار داریم. باید بدونین که اسکناسا حدود ۲۶ هزار باکتری دارن.

 

تخته گوشت آشپزخانه
اگه تخته گوشت رو به درستی تمیز نکرده و نشویید، با یکی از آلوده ترین لوازم آشپزخانه طرف هستین. به دلیل این که بقایای گوشت خام و دیگه سبزیجات آلوده در تخته گوشت باقی مونده و اونو به لونه باکتریا تبدیل می کنه.

 

کنترل تلویزیون
کنترل تلویزیون که روزانه بارها به دست گرفته و کانال تلویزیون رو زیر و رو می کنین، جزو آلوده ترین اشیای اطرافتانه.
معمولا کنترل تلویزیون با احتمال خیلی کم تمیز می شه، در نتیجه لونه باکتریا و میکروبای زیادیه و اگه دست یه فرد مریض باشه، به وسیله ای واسه انتقال مریضی تبدیل می شه.
پیشنهاد می کنیم کنترل تلویزیون رو هم تمیز و ضدعفونی کنین و بعد از دست زدن به این وسیله، دست هاتون رو به طور مرتب بشورید.

 

محفظه ماشین لباسشویی یا سبد لباس چرک
با قرار دادن لباسای کثیف، مخصوصا لباس زیر چرک در محفظه ماشین لباسشویی و سبد لباس چرک (و نشستن لباسا)، حدود صد میلیون باکتری ای کولای منتشر می شه که در محفظه باقی می مانند و خیلی راحت به سری بعدی لباسا منتقل می شن.

 

هوله توالت
باکتریا واسه زندگی و منتشر کردن نیازمند سه عامل رطوبت، گرما و ماده هستن. هوله درون توالت با گذاشتن هر سه مورد در اختیار میکروبا، محل مناسبی واسه رشد و انتشاره. از قرار دادن هوله در توالت دوری کنین.

 

شیر آب
شیر آب، مخصوصا شیره های موجود در توالت،

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *