کاهش تولید مایع از غدد ترشح کننده اشک می تونه ثبات لایه اشک رو بر هم زند. اینطوری این لایه به سرعت شکسته شده و نقاط خشکی رو روی قرنیه بوجود میاره که دلیل تحریک و کاهش بینایی می شه.

دلیل خشکی چشم در بعضی از افراد، متعادل نبودن مواد سازنده اشک و تو یه سریای دیگه، تولید کم اشک واسه نرم نگه داشتن چشمه. آسیب به غدد اشکی به وجود اومده به وسیله التهاب یا اشعه هم می تونه تولید اشک رو متوقف کنه.

علایم و نشونه های خشکی چشم

احساس وجود جسم خارجی در چشم

ترشح چسبناک در چشم یا دور و بر اون

افزایش تحریک چشم در اثر دود یا باد

خستگی چشم پس از کمی مطالعه

تحمل نداشتن به هنگام به کار گیری لنزهای تماسی

اگه علایم خشکی چشم از جمله قرمزی، ناراحتی، خستگی یا درد چشم مشاهده شه، لازمه که مریض به چشم دکتر مراجعه کنه تا دلیل ناراحتی چشم مشخص شه. این علایم بیشتر در هر دو چشم دیده می شن.

روش به کار گیری قطره های چشمی اشک مصنوعی

۱- اول لازمه دستان خود رو قبل از هر بار مصرف قطره های اشک مصنوعی، خوب با آب و صابون بشورید تا از ورود میکروب ها به چشم جلوگیری شه.

۲- یه واحد اشک مصنوعی رو از بقیه جدا کنین(شکل بالا) و اونو به صورت عمودی بگیرین. بعد به قسمت بالایی اون ضربه بزنین تا همه مایع در انتهای اون جمع شه و سر قطره رو وردارین.

۳- به بالا نگاه کنین. پلک پایین رو به سمت پایین بکشین و واحد شامل اشک مصنوعی رو به صورت عمودی نگه داشته و قسمت پایین اونو فشار بدین تا یه قطره داخل چشم شما بریزه.

۴- یادتون باشه که هر چشم فقط گنجایش یه قطره رو داره، پس اگه در هر بار مصرف بیشتر از یه قطره در هر چشم بریزین، قطره قبلی از چشم خارج می شه.

۵- پس از به کار گیری قطره اشک مصنوعی، چشمون خود رو چند ثانیه ببندین و گوشه داخلی چشم رو به مدت چند ثانیه با ملایمت فشار بدین تا راه خروج اشک بسته شه و قطره ریخته شده به مدت بیشتری در چشم بمونه.

۶- مراقب باشین تا قسمت سر ظرف دارو به دست یا مژها برخورد نکنه، چون موجب انتقال باکتریا، به داخل قطره و پس از اون به چشم می شه.

۷- پس از هر بار مصرف، درب قطره چشمی رو بدون این دست اون دست کردن ببندین.

۸- داروهای  چشمی که به صورت بطری چند بار مصرف یا ژلای چشمی جفت و جور شدن، باید تا یه ماه پس از باز شدن درب اون استفاده شن و باقی مونده دارو پس از یه ماه از تاریخ باز شدن باید دور انداخته شه.

۹- اگه واسه شما ریختن بیشتر از یه قطره تجویز شده، بین ریختن دو قطره باید دست کم ۱۵ دقیقه فاصله باشه.

مریم منصوری

*

منبع : tebyan.net

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *