اشنای با خواص توت

اشنای با خواص توت

توت سفید و شاتوت هر دو محصول درخت توت سفید هستن و خواص فوق العاده ای دارن؛ خواص آنتی اکسیدانی، جوونی، تقویت سیستم ایمنی و …

توتا بسیار خوشمزه و مغذی هستن و مردم سراسر جهان هم اونو دوست دارن و از خوردنش حال می کنن. توت و شاتوت هر دو محصول درخت توت سفید هستن. این میوه پر از ویتامینا و مواد معدنیه و در ۱۰۰ گرم اون فقط ۴۷ کالری هست. شاتوت دارای مقادیر خیلی از مواد شیمیایی گیاهی فلاونوئیدی موسوم به آنتوسیانین هاست که تحقیقات علمی نشون داده مصرف اونا موجب حفظ سلامت شده و با سرطان، پیری، بیماریای عصبی، التهاب، دیابت و عفونتای باکتریایی مقابله می کنه. برگای توت هم مانند میوه اون شامل مواد مغذی زیادیه و حتی به عنوان غذا واسه کرم ابریشم استفاده می شه. برگای این گیاه نازک، براق و به رنگ سبز روشن هستن. از برگای این گیاه واسه درمان دیابت و کاهش کلسترول استفاده می شه. میوه توت، مانند انگور، به رنگ قرمز و سفید دیده می شه.

۱- منبع خوب آنتی اکسیدانی

تموم قسمتای گیاه توت مثل برگ، ساقه و میوه اون شامل آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدانا به کاهش آسیبای به وجود اومده به وسیله رادیکالای آزاد کمک می کنن. یکی از آنتی اکسیدانای مهم در اون رسوراتروله که توجه بسیار زیادی به اون می شه. تحقیقات منتشر شده به وسیله مرکز علوم بهداشت دانشگاه تگزاس اثر مثبت رسوراترول یا رزوراترول رو بر سن و طول عمر افراد نشون داده. علاوه بر این در تحقیقات مشخص شده که رسوراترول با گشاد کردن عروق از سکته مغزی پیشگیری می کنه.

۲- تقویت سیستم ایمنی

توتا شامل آلکالوئیدهایی هستن که ماکروفاژها رو فعال می کنن. ماکروفاژها سلولای سفید خون هستن که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و قرار دادن اون در حالت آماده باش می شن. این سلولا دارای فعالیت بالایی در برابر تهدیدات سلامت هستن. علاوه بر این اندازه بالای ویتامین C این میوه اونو در برابر عفونتا و ویروسا مقاوم می کنه.

۳- کمک به تنظیم قند خون

شاتوت دارای مقادیر خیلی از مواد شیمیایی گیاهی فلاونوئیدی موسوم به آنتوسیانین هاست که تحقیقات علمی نشون داده مصرف اونا موجب حفظ سلامت شده و با سرطان، پیری، بیماریای عصبی، التهاب، دیابت و عفونتای باکتریایی مقابله می کنه

در این مورد تحقیقات رسمی بیشتری نیازه اما بنظر میاد که توت شامل ترکیباتی باشه که سطح قند خون رو تنظیم می کنه. در چین و ترینیداد و توباگو از برگ توت واسه تنظیم سطح قند خون به صورت سنتی استفاده می کنن. می گن بعضی از مواد شیمیایی موجود در توت سفید موجب تجزیه آهسته قندها در روده می شه و باعث می شه که قند یواش تر به داخل خون ترشح شه و این موجب حفظ سطح قند خون در محدوده مطلوب می شه.

۴- خوراکی سالم!

توت خشک یه منبع خوبی از پروتئین، ویتامین C، ویتامین K، فیبر و آهنه. حُسن اونم اینه که این خوراکی در فروشگاه های مواد غذایی – بهداشتی در همه جا در دسترسه! از این میوه های خشک می تونین به عنوان یه میان وعده کامل لذت ببرین. اگه شما در آب و هوای گرم زندگی می کنین و به اندازه کافی خوش شانسین که در نزدیکی محل زندگی تون درخت توت باشه، این روزا می تونین از میوه های تازه ی این درخت به درد بخور بهره ببرین. البته نه فقط میوه، حتی برگای این درخت رو هم می تونین استفاده کنین؛ برگا هم شامل پروتئین، فیبر و مواد مغذی هستن!

۵- مانع سرخی پوست

پزشکان طب سنتی چینی از توت به عنوان یه درمان واسه رفع تورم و قرمزی پوست استفاده می کنن. یه مطالعه رومانیایی هم گذشته کشف کرده که کورکومین و ترکیبات موجود در برگ توت ممکنه یه راه حل طبیعی واسه درمانای این نوع التهابات باشه.

۶- حفاظت از مغز

توت واسه حفظ سلامت مغز هم خوبه؟ محققان دانشگاه کان کائن در تایلند جواب این سؤال رو با یه سری از آزمایشات ارائه کردن. اونا با آزمایش اثر توت در موشای صحرایی نر گرفتار به مشکل حافظه و آسیبای مغزی به یافته های جالبی رسیدن. هر چند تحقیقات بیشتری واسه این نتیجه لازمه اما با در نظر گرفتن این تحقیقات میشه اعلام کرد که توت موجب تقویت شناختی و مراقبت از اعصاب در موشایی شد که اونو مصرف کرده بودن. موشا با مصرف توت خاطرات رو بهتر به یاد آورده و استرس اکسیداتیو کمتری داشتن.

مریم مرادیان نیری – بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع tebyan.net/

واسه درمان قوز چه ورزشایی هست؟

چیجوری دیابت رو تشخیص بدیم؟

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *