شرکت نووو نوردیسک که یه شرکت داروسازی بسیار بزرگی  در مورد  دیابت است با همکاری شرکت IBMیک دکتر مجازی رو واسه افراد دیابتی ساختن.

این دکتر مجازی یه ابر رایانه س که به نام  Watson Healthشناخته می شه و با به کار گیری طیف خیلی از اطلاعات بهداشتی، پیشنهادای درمانی دقیقی مانند محاسبه دوز انسولین لازم رو به افراد گرفتار به دیابت ارائه میده.

پلت فرم اصلی به نام Watsonنامگذاری شد. این پلت فرم توانایی پردازش وتجزیه وتحلیل اطلاعات بسیار زیاد و شناسایی الگوهای درون اونا رو داشت. شرکت IBMاین دکتر مجازی رو در اول سال  ۲۰۱۵ راه اندازی کرد. اونا پیش بینی  کردن این دکتر مجازی  میتونه کاربرد زیادی  در برنامه های بهداشتی و درمانی داشته باشه.

Watson Healthهم حالا واسه درمان سرطان و به عنوان مربی واسه آدمایی که تحت عمل جراحی جایگزینی زانو  قرار گرفتن، مورد استفاده  قرارمی گیرد.

 Watson Healthمی تونه سوالات بسیار پیچیده رو درک کنه و به اونا براساس دلایل پاسخایی ارائه  دهد.

معاون اجرایی شرکت Novoمی گوید: کار با شرکای بلند پروازی مانند IBMبه ما در کشف فرصتای ارائه شده به وسیله  سیستم مراقبتای بهداشتی که رو به روز بیشتر دیجیتالی می شن کمک  کرده هدف ما به کار گیری توانایی این شرکت واسه بهبود زندگی بیماران گرفتار به دیابت از راه راحت تر و موثرتر کردن مدیریت این بیماریه.

Watson Healthمی تونه مانند یه  دکتر بکنه؟ به گفته Riisمعاون اجرایی شرکت Novoاین دکتر مجازی از بسیاری جهات می تونه بهتر از دکتر واقعی بکنه در مورد مسائل  متداولی مانند تعیین  دوز دارو  و بررسی رابطه اندازه مصرف مواد غذایی، ورزش و انسولین با به کار گیری یه منبع بسیار گسترده تر از اطلاعات، می تونه پیشنهادای بهتری ارائه دهد، این چیزیه که کامیپوترها معمولاً درانجام اون بخوبی عمل میکنن.

Riisمی گوید: نه فقط کامیپوتر میتونه براساس خوانشهای فوق العاده دقیق از حجم یه عالمه از اطلاعات – بالاتر از توانایی مغز آدم – پیشنهادایی رو تدوین و ارائه  دهد بلکه میشه از اون واسه افزایش   و پیشبرد تحقیقات استفاده کرد. آزمایش تاثیر درمانهای پیشنهاد شده به وسیله این دکتر مجازی می تونه به ما در مورد اینکه چه کسائی از این پیشنهادا سود می برن و به چه دلیل  این پیشنهادا واسه بعضیا خوبه، کمک کنه. این دکتر مجازی متغیرهای دخالت گر رو از آمار درمان  دیابت استخراج می کنه.

این همکاری یا دست کم مفاهیم پشت اون می تونه ایده درمان و مراقبتهای شخصی  رو دچار عوض شه. بیماریهای پیچیده مانند دیابت نیاز به درمانهایی داره که با ترجیحات و  شرایط  هر مریض در ارتباطه. با دسترسی و درک میلیونا داده ، Watson Healthبیشتر قادر به ارائه مراقبتهای شخصی نسبت به هر دکتر یا هر برنامه  نرم افزاری دیگه س.

 به گفته مدیر پروژه Watson Healthدرشرکت  IBM: ما از همکاری با شرکت Novoبسیار خرسندیم این شرکت به عنوان رهبر جهانی دیابت به شرکت IBMبرای ایجاد راه حلای الکترونیکی  جدید  واسه سلامت  افراد کمک کرده.

 دسترسی به پردازش شناختی واسه کمک به ایجاد درمانهای فردی چیزیه که Watson Healthآنرا ممکن کرده.

منبع : diabetestma.org

منبع : دکتر سلام

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *