: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

: افراد دپرس و روابط میان جنسیتای جور واجور

ارتباطات واسه افسردگان به مانند زمینایی مین گذاری شده هستن که هم اونو میخوان و هم از اون ترس دارن. پس باخبر شدن از اینکه روابط مخصوصا میان جنسیتای جور واجور چیجوری باید باشه مهارت بسیار مفیدیه. دبورا تنن، شاید داناترین و ماهرترین جستجوگر روابط اجتماعی نسل جدید باشه. این خانوم در کتابش با عنوان شما متوجه نیستین این فرضیه رو تحلیل می کنه که خانوما و آقایون با زبون مختلفی سخن می گن یا دست کم واسه رسیدن به هدفای متفاوت از گویش به شکلی متفاوت استفاده می کنن. این مختلفی در سخن گفتن به نظر اون عامل بسیار موثری واسه ایجاد درگیری میان زن و مرد چه در روابط زناشویی و چه در کار و تجارت و تفریح و بقیه فعالیت هاییه که هر دو نفر در اون دخالت داره. هر چند این خط فکری می تونه مانند محتویات کتاب مردان از مریخ اومده ان به زیاده روی کشانده شه دیدگاه خانوم تنن می تونه در شناخت چگونگی برخورد مردان و زنان با افسردگی بسیار به درد بخور باشه.
خانوم تنن در واقع اعلام می کنه که مردان و زنان در آمریکا با فرهنگای متفاوتی رشد می کنن که به کار گیری چگونگی وسیله گفتاری متفاوتی رو در اونا تقویت می کنه. خانوما از صحبت کردن واسه ایجاد روابط دوطرفه استفاده می کنن اگه مردان از گفتگو واسه رد و بدل کردن اطلاعات بهره می گیرن. مردان دنیا رو به صورت سلسله مراتب نگاه می کنن و شنیده هاشون در کلیه ارتباطات تحت تاثیر این جنبه س که کی در این هنگام حاکمه؟ اگه خانوما دنیا رو شبکه خیلی از ارتباطات می بینن و همه وسیله ایجاد رابطه رو وسایلی واسه ایجاد رابطه می دونن. از این رو از دیدگاه مردا ایجاد رابطه یه جور کار حساب می شه و همیشه به موقعیت اجتماعی اونا برمیگرده. اونا همیشه در برابر افت شئونات اجتماعی خود حالت دفاعی دارن اگه در خانوما ایجاد رابطه مانند نفس کشیدن الزامیه و واسه اینکه عضوی از این دنیا باشن باید همیشه رابطه داشته باشن.
مردان امروز از نظر ژنتیکی وارث قدرت و تسلط، و زنان وارث تعاون هستن که شاید از دوران غارنشینی در وجودشون باقی مونده. کارای مختص زنان مانند بزرگ کردن فرزندان، کشاورزی، برداشت محصول و آشپزی که وظیفه اونا در عصر حجر بوده همه نیاز به تعاون دارن. اما مردان دارای ویژگیایی هستن که براساس اون در وحله اول میخوان نسلشون حفظ شه پس در اونا رقابتی ذاتی هست تا حاکم و دستور دهنده باشن و به همین دید به دنبال دسترسی به زنان بیشتری بودن.
اگه شوهری همیشه احساس کنه که تلاش هاش واسه آروم کردن و پشتیبانی از همسرش مردود تلقی می شه مطمئنا احساس افول می کنه و اگه همسر این آقا احساس کنه که شوهرش بی اعتناست و فقط می خواد اونو اصلاح کنه اونم احساس افول می کنه. این زن و شوهر شاید واسه همدیگه مهم ترین موجودات روی زمین هستن ولی از رفتار هم دلگیر و ناامید می شن و از میدون در می رن. اینکه زن و شوهر احساس کنن نمی تونن به همدیگه کمک یا همدیگه رو بفهمن دپرس کننده س.
مشاهدات خانوم تنن فقط واسه زن و شوهرها صادق نیس بلکه واسه دوستان و آشنایان معمولی هم صدق می کد. بعضی آدما قوانین اولیه ایجاد رابطه رو در دوران کودکی یا بلوغ فرا نگرفته ان و با احساس تنهایی وغریبگی رشد کردن. از اونجایی که بزرگسالان دپرس بیشتر از اندازه به فکر خودشون هستن این قوانین اجتماعی رو فراموش میکنن. زنان دپرس معمولا موفق
نمی شن از راه های معمولی رابطه برقرار کنن و به این خاطر دوستانشون رو از دست میدن. مردان دپرس هم ممکنه به دلیل بیزاری از صحبت زیرکانه بقیه مردان از اونا دوری کنن. اما نباید این مهارتای نگفته ارتباطی رو بازی تلقی کنیم چون این مهارت ها روان کننده روابط اجتماعی هستن و سازگاری رو به بالاترین اندازه و درگیریا رو به کمترین حد می رسونن.

این مطلب به وسیله  مجله پزشکی دکتر سلام جفت و جور شده. به کار گیری اون فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجازه

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *